Home / Film Capacitors / MKP385536040JKM2T0
MKP385536040JKM2T0
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
MKP385536040JKM2T0
Description:
CAP FILM 3.6UF 5% 400VDC RADIAL
Series MKP385
Package Tray
Ratings -
Features -
Tolerance ±5%
Capacitance 3.6 µF
Termination PC Pins
Applications DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Lead Spacing 1.083" (27.50mm)
Product Status Active
Size / Dimension 1.220" L x 0.827" W (31.00mm x 21.00mm)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Voltage Rating - AC 200V
Voltage Rating - DC 400V
Height - Seated (Max) 1.220" (31.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 110°C