Home / Film Capacitors / MKP385539040JPM2T0
MKP385539040JPM2T0
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
MKP385539040JPM2T0
Description:
CAP FILM 3.9UF 5% 400VDC RADIAL
Series MKP385
Package Tray
Ratings -
Features -
Tolerance ±5%
Capacitance 3.9 µF
Termination PC Pins
Applications DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Lead Spacing 1.476" (37.50mm)
Product Status Active
Size / Dimension 1.634" L x 0.630" W (41.50mm x 16.00mm)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Voltage Rating - AC 200V
Voltage Rating - DC 400V
Height - Seated (Max) 1.122" (28.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 110°C