Home / Film Capacitors / MKP385543063JPM4T0
MKP385543063JPM4T0
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
MKP385543063JPM4T0
Description:
CAP FILM 4.3UF 5% 630VDC RADIAL
User Guide
Mfr Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Series MKP385
Package Tray
Ratings -
Features -
Tolerance ±5%
Capacitance 4.3 µF
Termination PC Pins
Applications DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Lead Spacing 1.476" (37.50mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Product Status Active
Size / Dimension 1.693" L x 0.846" W (43.00mm x 21.50mm)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Voltage Rating - AC 220V
Voltage Rating - DC 630V
Height - Seated (Max) 1.516" (38.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 110°C