Home / Film Capacitors / MKP385575085JYM2T0
MKP385575085JYM2T0
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
MKP385575085JYM2T0
Description:
CAP FILM 7.5UF 5% 850VDC RADIAL
User Guide
Mfr Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Series MKP385
Package Tray
Ratings -
Features -
Tolerance ±5%
Capacitance 7.5 µF
Termination PC Pins
Applications DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Lead Spacing 2.067" (52.50mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Product Status Active
Size / Dimension 2.264" L x 1.181" W (57.50mm x 30.00mm)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Voltage Rating - AC 300V
Voltage Rating - DC 850V
Height - Seated (Max) 1.772" (45.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 110°C