Home / Film Capacitors / MKP385E2392BKI02W0
MKP385E2392BKI02W0
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
MKP385E2392BKI02W0
Description:
CAP FILM 3900PF 10% 2.5KVDC RAD
User Guide
Mfr Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Series MKP385e
Package Tape & Reel (TR)
Ratings AEC-Q200
Features High Temperature
Tolerance ±10%
Capacitance 3900 pF
Termination PC Pins
Applications Automotive; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT; Snubber
Lead Spacing 0.886" (22.50mm)
Product Status Active
Size / Dimension 1.024" L x 0.335" W (26.00mm x 8.50mm)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Voltage Rating - AC 800V
Voltage Rating - DC 2500V (2.5kV)
Height - Seated (Max) 0.713" (18.10mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 673 mOhms