Home / Film Capacitors / MKP385E2472AJFM2B0
MKP385E2472AJFM2B0
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
MKP385E2472AJFM2B0
Description:
CAP FILM 4700PF 5% 2KVDC RAD
User Guide
Mfr Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Series MKP385e
Package Bulk
Ratings AEC-Q200, Y2
Features High Temperature
Tolerance ±5%
Capacitance 4700 pF
Termination PC Pins
Applications Automotive; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT; Snubber
Lead Spacing 0.591" (15.00mm)
Product Status Active
Size / Dimension -
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Voltage Rating - AC 700V
Voltage Rating - DC 2000V (2kV)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 559 mOhms