Home / Film Capacitors / MKP385E33312JFI2B0
MKP385E33312JFI2B0
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Product No:
MKP385E33312JFI2B0
Description:
CAP FILM 0.033UF 5% 1.25KVDC RAD
User Guide
Mfr Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Series MKP385e
Package Bulk
Ratings AEC-Q200
Features High Temperature
Tolerance ±5%
Capacitance 0.033 µF
Termination PC Pins
Applications Automotive; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT; Snubber
Lead Spacing 0.591" (15.00mm)
Product Status Active
Size / Dimension -
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Voltage Rating - AC 450V
Voltage Rating - DC 1250V (1.25kV)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 95 mOhms