Home / Film Capacitors / MKS4B054706F00MSSD
MKS4B054706F00MSSD
WIMA
Product No:
MKS4B054706F00MSSD
Manufacturer:
WIMA
Description:
MKS 4 47.0 F 50 VDC 15X26X31.5 P
User Guide
Mfr WIMA
Series MKS 4
Package Bulk
Ratings -
Features -
Tolerance ±20%
Capacitance 47 µF
Termination PC Pins
Applications General Purpose
Lead Spacing 1.083" (27.50mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Product Status Active
Size / Dimension 1.240" L x 0.591" W (31.50mm x 15.00mm)
Dielectric Material Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized
Voltage Rating - AC 30V
Voltage Rating - DC 50V
Height - Seated (Max) 1.024" (26.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C