Home / Film Capacitors / MKS4C033303C00KSSD
MKS4C033303C00KSSD
WIMA
Product No:
MKS4C033303C00KSSD
Manufacturer:
WIMA
Description:
MKS 4 0.33 F 63 VDC 4X9X13 PCM 1
User Guide
Mfr WIMA
Series MKS 4
Package Bulk
Ratings -
Features -
Tolerance ±10%
Capacitance 0.33 µF
Termination PC Pins
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Product Status Active
Size / Dimension 0.512" L x 0.157" W (13.00mm x 4.00mm)
Dielectric Material Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized
Voltage Rating - AC 40V
Voltage Rating - DC 63V
Height - Seated (Max) 0.354" (9.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C