Home / Film Capacitors / MKS4C052206D00JSSD
MKS4C052206D00JSSD
WIMA
Product No:
MKS4C052206D00JSSD
Description:
MKS 4 22.0 F 63 VDC 13X24X31.5 P
Features -
Tolerance ±5%
Capacitance 22 µF
Termination PC Pins
Applications General Purpose
Lead Spacing 1.083" (27.50mm)
Product Status Active
Size / Dimension 1.240" L x 0.512" W (31.50mm x 13.00mm)
Dielectric Material Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized
Voltage Rating - AC 40V
Voltage Rating - DC 63V
Height - Seated (Max) 0.945" (24.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C