Home / Film Capacitors / MKS4C052206D00KSSD
MKS4C052206D00KSSD
WIMA
Product No:
MKS4C052206D00KSSD
Manufacturer:
WIMA
Description:
CAP FILM 22UF 10% 63VDC RAD
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 581
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr WIMA
Series -
Package Bulk
Ratings -
Features -
Tolerance ±10%
Capacitance 22 µF
Termination PC Pins
Applications General Purpose
Lead Spacing 1.083" (27.50mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Product Status Active
Size / Dimension 1.240" L x 0.512" W (31.50mm x 13.00mm)
Dielectric Material Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized
Voltage Rating - AC 40V
Voltage Rating - DC 63V
Height - Seated (Max) 0.945" (24.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C