Home / Film Capacitors / MKS4D021502A00KSSD
MKS4D021502A00KSSD
WIMA
Product No:
MKS4D021502A00KSSD
Description:
MKS 4 0.015 F 100 VDC 2.5X7X10 P
Features -
Tolerance ±10%
Capacitance 0.015 µF
Termination PC Pins
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Product Status Active
Size / Dimension 0.394" L x 0.098" W (10.00mm x 2.50mm)
Dielectric Material Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized
Voltage Rating - AC 63V
Voltage Rating - DC 100V
Height - Seated (Max) 0.276" (7.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C