Home / Film Capacitors / MKS4D022202A00KSSD
MKS4D022202A00KSSD
WIMA
Product No:
MKS4D022202A00KSSD
Manufacturer:
WIMA
Description:
CAP FILM 0.022UF 10% 100VDC RAD
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 6622
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr WIMA
Series -
Package Bulk
Ratings -
Features -
Tolerance ±10%
Capacitance 0.022 µF
Termination PC Pins
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Product Status Active
Size / Dimension 0.394" L x 0.098" W (10.00mm x 2.50mm)
Dielectric Material Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized
Voltage Rating - AC 63V
Voltage Rating - DC 100V
Height - Seated (Max) 0.276" (7.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C