Home / Film Capacitors / MKS4D032203C00MSSD
MKS4D032203C00MSSD
WIMA
Product No:
MKS4D032203C00MSSD
Description:
MKS 4 0.22 F 100 VDC 4X9X13 PCM
Features -
Tolerance ±20%
Capacitance 0.22 µF
Termination PC Pins
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Product Status Active
Size / Dimension 0.512" L x 0.157" W (13.00mm x 4.00mm)
Dielectric Material Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized
Voltage Rating - AC 63V
Voltage Rating - DC 100V
Height - Seated (Max) 0.354" (9.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C