Home / Film Capacitors / MKS4D042204F00JSSD
MKS4D042204F00JSSD
WIMA
Product No:
MKS4D042204F00JSSD
Description:
MKS 4 2.2 F 100 VDC 8X15X18 PCM
User Guide
Mfr WIMA
Series MKS 4
Features -
Tolerance ±5%
Capacitance 2.2 µF
Termination PC Pins
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.591" (15.00mm)
Product Status Active
Size / Dimension 0.709" L x 0.315" W (18.00mm x 8.00mm)
Dielectric Material Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized
Voltage Rating - AC 63V
Voltage Rating - DC 100V
Height - Seated (Max) 0.591" (15.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C