Home / Film Capacitors / MKS4D052206F00KSSD
MKS4D052206F00KSSD
WIMA
Product No:
MKS4D052206F00KSSD
Description:
MKS 4 22.0 F 100 VDC 15X26X31.5
Features -
Tolerance ±10%
Capacitance 22 µF
Termination PC Pins
Applications General Purpose
Lead Spacing 1.083" (27.50mm)
Product Status Active
Size / Dimension 1.240" L x 0.591" W (31.50mm x 15.00mm)
Dielectric Material Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized
Voltage Rating - AC 63V
Voltage Rating - DC 100V
Height - Seated (Max) 1.024" (26.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C