Home / Film Capacitors / MKS4F024702B00JI00
MKS4F024702B00JI00
WIMA
Product No:
MKS4F024702B00JI00
Manufacturer:
WIMA
Description:
MKS 4 0.047 F 250 VDC 3X8.5X10 P
User Guide
Mfr WIMA
Series MKS4
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features -
Tolerance ±5%
Capacitance 0.047 µF
Termination PC Pins
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Product Status Active
Size / Dimension 0.394" L x 0.118" W (10.00mm x 3.00mm)
Dielectric Material Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized
Voltage Rating - AC 160V
Voltage Rating - DC 250V
Height - Seated (Max) 0.335" (8.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C