Home / Film Capacitors / MKS4F026802C00KSSD
MKS4F026802C00KSSD
WIMA
Product No:
MKS4F026802C00KSSD
Manufacturer:
WIMA
Description:
MKS 4 0.068 F 250 VDC 4X9X10 PCM
User Guide
Mfr WIMA
Series MKS 4
Package Bulk
Ratings -
Features -
Tolerance ±10%
Capacitance 0.068 µF
Termination PC Pins
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Product Status Active
Size / Dimension 0.394" L x 0.157" W (10.00mm x 4.00mm)
Dielectric Material Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized
Voltage Rating - AC 160V
Voltage Rating - DC 250V
Height - Seated (Max) 0.354" (9.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C