Home / Film Capacitors / MKS4F041004F00KSSD
MKS4F041004F00KSSD
WIMA
Product No:
MKS4F041004F00KSSD
Description:
MKS 4 1.0 F 250 VDC 8X15X18 PCM
User Guide
Mfr WIMA
Series MKS 4
Features -
Tolerance ±10%
Capacitance 1 µF
Termination PC Pins
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.591" (15.00mm)
Product Status Active
Size / Dimension 0.709" L x 0.315" W (18.00mm x 8.00mm)
Dielectric Material Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized
Voltage Rating - AC 160V
Voltage Rating - DC 250V
Height - Seated (Max) 0.591" (15.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C