Home / Film Capacitors / MKS4F043306B00KJ00
MKS4F043306B00KJ00
WIMA
Product No:
MKS4F043306B00KJ00
Description:
MKS 4 3.3 F 250 VDC 11X21X31.5 P
User Guide
Mfr WIMA
Series MKS4
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features -
Tolerance ±10%
Capacitance 3.3 µF
Termination PC Pins
Applications General Purpose
Lead Spacing 1.083" (27.50mm)
Product Status Active
Size / Dimension 1.240" L x 0.433" W (31.50mm x 11.00mm)
Dielectric Material Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized
Voltage Rating - AC 160V
Voltage Rating - DC 250V
Height - Seated (Max) 0.827" (21.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C