Home / Film Capacitors / MKS4F051006G00KSSD
MKS4F051006G00KSSD
WIMA
Product No:
MKS4F051006G00KSSD
Description:
CAP FILM 10UF 10% 250VDC RAD
User Guide
Mfr WIMA
Series -
Features -
Tolerance ±10%
Capacitance 10 µF
Termination PC Pins
Applications General Purpose
Lead Spacing 1.083" (27.50mm)
Product Status Active
Size / Dimension 1.240" L x 0.669" W (31.50mm x 17.00mm)
Dielectric Material Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized
Voltage Rating - AC 160V
Voltage Rating - DC 250V
Height - Seated (Max) 1.142" (29.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C