Home / Film Capacitors / MKS4F052207F00KSSD
MKS4F052207F00KSSD
WIMA
Product No:
MKS4F052207F00KSSD
Description:
CAP FILM 22UF 10% 250VDC RAD
User Guide
Mfr WIMA
Series -
Features -
Tolerance ±10%
Capacitance 22 µF
Termination PC Pins
Applications General Purpose
Lead Spacing 1.476" (37.50mm)
Product Status Active
Size / Dimension 1.634" L x 0.748" W (41.50mm x 19.00mm)
Dielectric Material Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized
Voltage Rating - AC 160V
Voltage Rating - DC 250V
Height - Seated (Max) 1.260" (32.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C