Home / Film Capacitors / MKS4F053307H00KSSD
MKS4F053307H00KSSD
WIMA
Product No:
MKS4F053307H00KSSD
Description:
MKS 4 33.0 F 250 VDC 24X45.5X41.
User Guide
Mfr WIMA
Series MKS 4
Features -
Tolerance ±10%
Capacitance 33 µF
Termination PC Pins
Applications General Purpose
Lead Spacing 1.476" (37.50mm)
Product Status Active
Size / Dimension 1.634" L x 0.945" W (41.50mm x 24.00mm)
Dielectric Material Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized
Voltage Rating - AC 160V
Voltage Rating - DC 250V
Height - Seated (Max) 1.791" (45.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C