Home / Film Capacitors / MKS4G031503G00MSSD
MKS4G031503G00MSSD
WIMA
Product No:
MKS4G031503G00MSSD
Description:
MKS 4 0.15 F 400 VDC 6X12X13 PCM
Features -
Tolerance ±20%
Capacitance 0.15 µF
Termination PC Pins
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Product Status Active
Size / Dimension 0.512" L x 0.236" W (13.00mm x 6.00mm)
Dielectric Material Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized
Voltage Rating - AC 200V
Voltage Rating - DC 400V
Height - Seated (Max) 0.472" (12.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C