Home / Film Capacitors / MKS4G051007F00JSSD
MKS4G051007F00JSSD
WIMA
Product No:
MKS4G051007F00JSSD
Description:
MKS 4 10.0 F 400 VDC 19X32X41.5
Features -
Tolerance ±5%
Capacitance 10 µF
Termination PC Pins
Applications General Purpose
Lead Spacing 1.476" (37.50mm)
Product Status Active
Size / Dimension 1.634" L x 0.748" W (41.50mm x 19.00mm)
Dielectric Material Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized
Voltage Rating - AC 200V
Voltage Rating - DC 400V
Height - Seated (Max) 1.260" (32.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C