Home / Film Capacitors / MKS4G051507G00KSSD
MKS4G051507G00KSSD
WIMA
Product No:
MKS4G051507G00KSSD
Manufacturer:
WIMA
Description:
CAP FILM 15UF 10% 400VDC RAD
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 264
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr WIMA
Series -
Package Bulk
Ratings -
Features -
Tolerance ±10%
Capacitance 15 µF
Termination PC Pins
Applications General Purpose
Lead Spacing 1.476" (37.50mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Product Status Active
Size / Dimension 1.634" L x 0.787" W (41.50mm x 20.00mm)
Dielectric Material Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized
Voltage Rating - AC 200V
Voltage Rating - DC 400V
Height - Seated (Max) 1.555" (39.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C