Home / Film Capacitors / MKS4J024702F00KSSD
MKS4J024702F00KSSD
WIMA
Product No:
MKS4J024702F00KSSD
Description:
MKS 4 0.047 F 630 VDC 5.7X12.5X1
Features -
Tolerance ±10%
Capacitance 0.047 µF
Termination PC Pins
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Product Status Active
Size / Dimension 0.406" L x 0.224" W (10.30mm x 5.70mm)
Dielectric Material Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized
Voltage Rating - AC 400V
Voltage Rating - DC 630V
Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C