
WIMA
Product No:
MKS4O141006G00KSSD
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP FILM 1UF 10% 1KVDC RAD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
4.0565
4.0565
10
3.27085
32.7085
50
2.81314
140.657
100
2.55132
255.132
500
1.897169
948.5845
1000
1.766335
1766.335
2500
1.700908
4252.27
5000
1.6682
8341
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | WIMA |
| Series | - |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Features | - |
| Tolerance | ±10% |
| Capacitance | 1 µF |
| Termination | PC Pins |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 1.083" (27.50mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 1.240" L x 0.669" W (31.50mm x 17.00mm) |
| Dielectric Material | Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized |
| Voltage Rating - AC | 400V |
| Voltage Rating - DC | 1000V (1kV) |
| Height - Seated (Max) | 1.142" (29.00mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |