Home / Ceramic Capacitors / MLASE063SB5152KFNA01
MLASE063SB5152KFNA01
Taiyo Yuden
Product No:
MLASE063SB5152KFNA01
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Description:
CAP CER 1500PF 16V X5R 0201
User Guide
Mfr Taiyo Yuden
Series MLAS
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features -
Tolerance ±10%
Lead Style -
Capacitance 1500 pF
Applications Medical, Non-Critical
Failure Rate -
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 0201 (0603 Metric)
Product Status Active
Thickness (Max) 0.013" (0.33mm)
Voltage - Rated 16V
Size / Dimension 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Base Product Number MLASE06
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 85°C