Home / Ceramic Capacitors / MLASJ1L2XB5224KFNA01
MLASJ1L2XB5224KFNA01
Taiyo Yuden
Product No:
MLASJ1L2XB5224KFNA01
Description:
CAP CER 0.22UF 6.3V X5R 0402
Features -
Tolerance ±10%
Lead Style -
Capacitance 0.22 µF
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Product Status Active
Thickness (Max) 0.009" (0.22mm)
Voltage - Rated 6.3V
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Base Product Number MLASJ1L
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 85°C