Home / Ceramic Capacitors / MLASL042SB7471KWNA01
MLASL042SB7471KWNA01
Taiyo Yuden
Product No:
MLASL042SB7471KWNA01
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Description:
CAP CER 470PF 10V X7R 01005
User Guide
Mfr Taiyo Yuden
Series MLAS
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features -
Tolerance ±10%
Lead Style -
Capacitance 470 pF
Applications Medical, Non-Critical
Failure Rate -
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 01005 (0402 Metric)
Product Status Active
Thickness (Max) 0.009" (0.22mm)
Voltage - Rated 10V
Size / Dimension 0.016" L x 0.008" W (0.40mm x 0.20mm)
Base Product Number MLASL04
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C