Home / Ceramic Capacitors / MLASL1L3YB5105MFNB33
MLASL1L3YB5105MFNB33
Taiyo Yuden
Product No:
MLASL1L3YB5105MFNB33
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Description:
CAP CER 1UF 10V X5R 0402
User Guide
Mfr Taiyo Yuden
Series MLAS
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features -
Tolerance ±20%
Lead Style -
Capacitance 1 µF
Applications Medical, Non-Critical
Failure Rate -
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Product Status Active
Thickness (Max) 0.013" (0.33mm)
Voltage - Rated 10V
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Base Product Number MLASL1L
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 85°C