Home / Ceramic Capacitors / MMARQ105SCG110JFRA01
MMARQ105SCG110JFRA01
Taiyo Yuden
Product No:
MMARQ105SCG110JFRA01
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Description:
CAP CER 11PF 250V C0G/CG 0402
User Guide
Mfr Taiyo Yuden
Series MMAR
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features -
Tolerance ±5%
Lead Style -
Capacitance 11 pF
Applications Medical, Non-Critical
Failure Rate -
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 0402 (1005 Metric)
Product Status Active
Thickness (Max) 0.022" (0.55mm)
Voltage - Rated 250V
Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C