Home / Ceramic Capacitors / MMASE219JB5225KTNA18
MMASE219JB5225KTNA18
Taiyo Yuden
Product No:
MMASE219JB5225KTNA18
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Description:
CAP CER 2.2UF 16V X5R 0805
User Guide
Mfr Taiyo Yuden
Series MMAS
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features -
Tolerance ±10%
Lead Style -
Capacitance 2.2 µF
Applications Medical, Non-Critical
Failure Rate -
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Product Status Active
Thickness (Max) 0.037" (0.95mm)
Voltage - Rated 16V
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Operating Temperature -55°C ~ 85°C