Home / Ceramic Capacitors / MMASE21GSB7225MTNA01
MMASE21GSB7225MTNA01
Taiyo Yuden
Product No:
MMASE21GSB7225MTNA01
Description:
CAP CER 2.2UF 16V X7R 0805
Features -
Tolerance ±20%
Lead Style -
Capacitance 2.2 µF
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Product Status Active
Thickness (Max) 0.053" (1.35mm)
Voltage - Rated 16V
Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Base Product Number MMASE21
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C