Home / Ceramic Capacitors / MMASL168SB7105KTNA01
MMASL168SB7105KTNA01
Taiyo Yuden
Product No:
MMASL168SB7105KTNA01
Description:
CAP CER 1UF 10V X7R 0603
Features -
Tolerance ±10%
Lead Style -
Capacitance 1 µF
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Product Status Active
Thickness (Max) 0.035" (0.90mm)
Voltage - Rated 10V
Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Base Product Number MMASL16
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C