Home / Ceramic Capacitors / MMASS31LAB7333KTNA01
MMASS31LAB7333KTNA01
Taiyo Yuden
Product No:
MMASS31LAB7333KTNA01
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Description:
CAP CER 0.033UF 630V X7R 1206
User Guide
Mfr Taiyo Yuden
Series MMAS
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features -
Tolerance ±10%
Lead Style -
Capacitance 0.033 µF
Applications Medical, Non-Critical
Failure Rate -
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Product Status Active
Thickness (Max) 0.071" (1.80mm)
Voltage - Rated 630V
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Base Product Number MMASS31
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C