Home / Ceramic Capacitors / MMJCQ31LBB7223MTPA18
MMJCQ31LBB7223MTPA18
Taiyo Yuden
Product No:
MMJCQ31LBB7223MTPA18
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Description:
CAP CER 0.022UF 250V X7R 1206
User Guide
Mfr Taiyo Yuden
Series MMJC
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features Soft Termination
Tolerance ±20%
Lead Style -
Capacitance 0.022 µF
Applications Boardflex Sensitive, Medical, Non-Critical
Failure Rate -
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Product Status Active
Thickness (Max) 0.071" (1.80mm)
Voltage - Rated 250V
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C