
KEMET
Product No:
MMK10102K400A01L4BULK
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CAP FILM 1000PF 10% 400VDC RAD
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.703
0.703
10
0.49495
4.9495
50
0.37449
18.7245
100
0.326135
32.6135
500
0.241604
120.802
1000
0.205362
205.362
2500
0.193287
483.2175
5000
0.181203
906.015
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | KEMET |
| Series | MMK |
| Package | Box |
| Ratings | - |
| Features | - |
| Tolerance | ±10% |
| Capacitance | 1000 pF |
| Termination | PC Pins |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.394" (10.00mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 0.512" L x 0.157" W (13.00mm x 4.00mm) |
| Base Product Number | MMK10 |
| Dielectric Material | Polyester, Metallized |
| Voltage Rating - AC | 200V |
| Voltage Rating - DC | 400V |
| Height - Seated (Max) | 0.354" (9.00mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 100°C |