
KEMET
Product No:
MMK5225K63J06L4BULK
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CAP FILM 2.2UF 10% 63VDC RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.159
1.159
10
0.9158
9.158
50
0.79325
39.6625
100
0.686565
68.6565
500
0.5187
259.35
1000
0.457682
457.682
2500
0.427168
1067.92
5000
0.41191
2059.55
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | KEMET |
| Series | MMK |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Features | - |
| Tolerance | ±10% |
| Capacitance | 2.2 µF |
| Termination | PC Pins |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Product Status | Not For New Designs |
| Size / Dimension | 0.283" L x 0.283" W (7.20mm x 7.20mm) |
| Base Product Number | MMK5 |
| Dielectric Material | Polyester, Metallized |
| Voltage Rating - AC | 40V |
| Voltage Rating - DC | 63V |
| Height - Seated (Max) | 0.512" (13.00mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 100°C |