
KEMET
Product No:
MMK5474K50J01L4BULK
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Datasheet:
-
Description:
CAP FILM 0.47UF 10% 50VDC RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.254
1.254
10
0.9899
9.899
50
0.85785
42.8925
100
0.742425
74.2425
500
0.560956
280.478
1000
0.49496
494.96
2500
0.461966
1154.915
5000
0.445464
2227.32
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | KEMET |
| Series | MMK |
| Package | Box |
| Ratings | - |
| Features | - |
| Tolerance | ±10% |
| Capacitance | 0.47 µF |
| Termination | PC Pins |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial |
| Product Status | Active |
| Size / Dimension | 0.283" L x 0.098" W (7.20mm x 2.50mm) |
| Base Product Number | MMK5 |
| Dielectric Material | Polyester, Metallized |
| Voltage Rating - AC | 30V |
| Voltage Rating - DC | 50V |
| Height - Seated (Max) | 0.256" (6.50mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 100°C |