Home / Ceramic Capacitors / MMRLL219SB5475MTNA01
MMRLL219SB5475MTNA01
Taiyo Yuden
Product No:
MMRLL219SB5475MTNA01
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Description:
CAP CER 4.7UF 10V X5R 0508
User Guide
Mfr Taiyo Yuden
Series MMRL
Package Tape & Reel (TR)
Ratings -
Features Low ESL (Reverse Geometry)
Tolerance ±20%
Lead Style -
Capacitance 4.7 µF
Applications Bypass, Decoupling, Medical, Non-Critical
Failure Rate -
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 0508 (1220 Metric)
Product Status Active
Thickness (Max) 0.037" (0.95mm)
Voltage - Rated 10V
Size / Dimension 0.049" L x 0.079" W (1.25mm x 2.00mm)
Base Product Number MMRLL21
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C