MMSZ16T1H
onsemi
Product No:
MMSZ16T1H
Manufacturer:
onsemi
Package:
SOD-123
Batch:
Datasheet:
Description:
DIODE ZENER 16V 0.5W SOD123
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 259890
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 5323
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr onsemi
Series -
Package Bulk
Tolerance ±5%
Power - Max 500 mW
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SOD-123
Product Status Active
Impedance (Max) (Zzt) 40 Ohms
Operating Temperature -55°C ~ 150°C
Supplier Device Package SOD-123
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 16 V
Current - Reverse Leakage @ Vr 50 nA @ 11.2 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 mA