MPM-45-5ST
MEAN WELL USA Inc.
Product No:
MPM-45-5ST
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Description:
AC/DC CONVERTER 5V 40W
User Guide
Mfr MEAN WELL USA Inc.
Type Enclosed
Series MPM-45 (45W)
Package Box
Features -
Efficiency 88%
Applications Household Appliances, Medical
Mounting Type Chassis Mount
Power (Watts) 40W (44W Forced Air)
Product Status Active
Approval Agency CB, CE, cURus, EAC, TUV
Voltage - Input 80 ~ 264 VAC, 113 ~ 370 VDC
Size / Dimension 4.29" L x 2.05" W x 1.32" H (109.0mm x 52.0mm x 33.5mm)
Number of Outputs 1
Current - Output 1 8 A
Voltage - Output 1 5V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Output 5 -
Voltage - Output 6 -
Base Product Number MPM-45
Voltage - Isolation 4 kV
Minimum Load Required No
Operating Temperature -30°C ~ 80°C (With Derating)