MPR5JB50L0
Stackpole Electronics Inc
Product No:
MPR5JB50L0
Description:
RES 0.05 OHM 5% 5W RADIAL
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 1807
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Stackpole Electronics Inc
Series MPR
Package Bulk
Features Flame Proof, Safety
Tolerance ±5%
Resistance 50 mOhms
Composition Metal Film
Failure Rate -
Power (Watts) 5W
Package / Case Radial
Product Status Active
Size / Dimension 0.551" L x 0.197" W (14.00mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.748" (19.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 275°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package -
Temperature Coefficient ±350ppm/°C