MR041A680KAA
KYOCERA AVX
Product No:
MR041A680KAA
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Description:
CAP CER 68PF 100V NP0 RADIAL
User Guide
Mfr KYOCERA AVX
Series Ceralam® MR
Package Bulk
Ratings -
Features -
Tolerance ±10%
Lead Style Straight
Capacitance 68 pF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.100" (2.54mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Product Status Active
Thickness (Max) -
Voltage - Rated 100V
Size / Dimension 0.190" L x 0.090" W (4.83mm x 2.28mm)
Height - Seated (Max) 0.200" (5.08mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C