MR10FT50L0
Stackpole Electronics Inc
Product No:
MR10FT50L0
Package:
Axial
Batch:
Datasheet:
Description:
RES 0.05 OHM 1% 10W AXIAL
User Guide
Mfr Stackpole Electronics Inc
Series MR
Package Tape & Reel (TR)
Features Current Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive, Non-Magnetic
Tolerance ±1%
Resistance 50 mOhms
Composition Metal Foil
Failure Rate -
Power (Watts) 10W
Package / Case Axial
Product Status Active
Size / Dimension 0.475" Dia x 1.925" L (12.07mm x 48.90mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 275°C