MR3FB40L0
Stackpole Electronics Inc
Product No:
MR3FB40L0
Package:
Axial
Batch:
Datasheet:
Description:
RES 0.04 OHM 1% 3W AXIAL
User Guide
Mfr Stackpole Electronics Inc
Series MR
Package Bulk
Features Moisture Resistant, Non-Inductive, Non-Magnetic
Tolerance ±1%
Resistance 40 mOhms
Composition Metal Element
Failure Rate -
Power (Watts) 3W
Package / Case Axial
Product Status Active
Size / Dimension 0.205" Dia x 0.560" L (5.21mm x 14.22mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 275°C