MS27468T19B28P
Conesys
Product No:
MS27468T19B28P
Manufacturer:
Conesys
Description:
CONN RCPT MALE 28POS GOLD CRIMP
User Guide
Mfr Conesys
Color Olive Drab
Series Military, MIL-DTL-38999 Series I
Package Box
Features -
Shielding Shielded
Orientation N (Normal)
Termination Crimp
Shell Finish Olive Drab Cadmium
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Connector Type Receptacle, Male Pins
Fastening Type Bayonet Lock
Product Status Active
Shell Material Aluminum
Voltage Rating -
Shell Size, MIL -
Mounting Feature Rear Side Nut
Primary Material Metal
Ingress Protection -
Base Product Number MS27468T19B
Number of Positions 28
Shell Size - Insert 19-28
Current Rating (Amps) 7.5A, 13A
Operating Temperature -65°C ~ 175°C