MS27473T14F15SA
Conesys
Product No:
MS27473T14F15SA
Manufacturer:
Conesys
Description:
CONN PLUG FMALE 15POS CRIMP
User Guide
Mfr Conesys
Color Silver
Series Military, MIL-DTL-38999 Series II
Package Box
Features -
Shielding Shielded
Orientation A
Termination Crimp
Shell Finish Nickel
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Connector Type Plug, Female Sockets
Fastening Type Bayonet Lock
Product Status Active
Shell Material Aluminum
Voltage Rating -
Shell Size, MIL -
Mounting Feature -
Primary Material Metal
Ingress Protection -
Base Product Number MS27473T14F
Number of Positions 15
Shell Size - Insert 14-15
Current Rating (Amps) 7.5A, 13A
Operating Temperature -65°C ~ 200°C